Jeżeli interesują Cię zewnętrzne osłony okienne, żaluzje fasadowe to bardzo dobry wybór z wielu względów. Te nowoczesne systemy doskonale chronią przed promieniami słonecznymi, umożliwiając kontrolowanie dopływu naturalnego światła poprzez zmianę kąta nachylenia lameli, w czym pomaga wygodne sterowanie elektryczne. Sprawdź rodzaje żaluzji fasadowych, ich największe zalety i popularne modele!


Rodzaje żaluzji fasadowych

Podstawowy podział żaluzji fasadowych opiera się na typie lameli, a dokładniej na kształcie i stopniu kąta nachylenia lameli. Podstawowe trzy rodzaje żaluzji fasadowych to:

  • Żaluzje fasadowe C50 – przypominają z profilu wygięta literę C; lamele wykonane są z aluminium o grubości do 0,45 mm, a ich kąt nachylenia wynosi maksymalnie 75 stopni. Cechują się większą sztywnością.
  • Żaluzje fasadowe C80 – to najczęściej wybierany model; również w kształcie litery C, choć krawędzie lameli są bardziej wygięte do środka. Mają 80 mm szerokości, ponadto obracają się o 180°.
  • Żaluzje fasadowe Z90 – lamele w tym modelu są o przekroju poprzecznym w kształcie litery Z, a ich szerokość wynosi 90 mm. Charakteryzuje je wzmocniona konstrukcja, odporna na silny wiatr.

Zalety żaluzji fasadowych

  • Ochrona przed promieniowaniem słonecznym – żaluzje fasadowe efektywnie blokują promienie słoneczne, zapewniając ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza budynku.
  • Dostosowanie światła – dzięki żaluzjom fasadowym możliwe jest dostosowanie stopnia zaciemnienia i stworzenie korzystnych warunków optycznych.
  • Energooszczędność – żaluzje mogą pomóc w zminimalizowaniu ilości przenikającego do wnętrza ciepła w okresie letnim, co przekłada się na obniżone koszty związane z klimatyzacją.
  • Estetyka i prywatność – są dostępne w różnych kształtach, kolorach i wzorach, co pozwala na dopasowanie ich do architektury budynku oraz indywidualnych preferencji estetycznych. Ponadto gwarantują poczucie prywatności wewnętrznych przestrzeni.

Żaluzje fasadowe vs rolety zewnętrzne. Dlaczego żaluzje zewnętrzne są lepszą opcją?

Żaluzje fasadowe są lepsze niż rolety zewnętrzne z kilku powodów. W przeciwieństwie do rolet pozwalają na precyzyjną regulację ilości światła poprzez zmianę kąta nachylenia lamel, co gwarantuje skuteczną kontrolę oświetlenia wewnętrznych pomieszczeń.

Charakteryzują się także większą elastycznością i umożliwiają odpowiedni rozkład temperatury bez konieczności użycia klimatyzacji. Podczas gry rolety odcinają pomieszczenie od świeżego powietrza, lamele w żaluzjach mogą przepuszczać wiatr, zapewniając cyrkulację powietrza.

Ponadto żaluzje fasadowe są zazwyczaj postrzegane jako bardziej estetyczne; nadają nowoczesny i elegancki wygląd elewacji budynku. Montaż żaluzji fasadowych jest możliwy w niemal każdym miejscu, w tym w skosach okiennych i budynkach typu stodoła. Co więcej, podczas gdy rolety są sterowane ręcznie, obsługa żaluzji fasadowych jest w wielu przypadkach automatyczna, co pozwala na wyższy komfort i inteligentne sterowanie domem.

Popularne modele

Żaluzje fasadowe C80 Cube

Żaluzje fasadowe zewnętrzne C80, jak już zostało wspomniane, są najpopularniejszym wyborem wśród klientów. Stosuje się je do okien o nietypowych kształtach typu trapezy czy trójkąty. Są dostosowane zarówno do budynków mieszkalnych, jak i do biurowców dzięki solidnej, prostej konstrukcji. Można w nich zastosować prowadnice linkowe.

W przypadku żaluzji fasadowych C80 istnieją dwa warianty osłony: kaseta z ekstrudowanego aluminium lub aluminiowa blacha osłonowa. Mogą być zabudowane podtynkowo i są wyjątkowo trwałe. Na uwagę zasługuje wersja Cube, technologicznie najbardziej zaawansowana, ze zwiększonym efektem termoregulacji. Dzięki jednostajnej płaszczyźnie w stanie zamkniętym żaluzje fasadowe C80 Cube gwarantują idealną ochronę przeciwsłoneczną.

Żaluzje fasadowe C50L

Lamele żaluzji fasadowych C50 wyróżniają się dużą sztywnością, dzięki czemu można je stosować zarówno na zewnątrz, jak i (a nawet najczęściej) wewnątrz budynków. Mogą być dopasowane pod wszelkie rozwiązania elewacyjne. Na bokach żaluzji znajdują się linki, które wizualnie zapewniają lekkość i prostotę systemu. Tego typu żaluzje usatysfakcjonują zwolenników nieskomplikowanych, praktycznych rozwiązań. Ciekawym modelem jest żaluzja fasadowa C50L, która posiada wykonane ze stali ocynkowanej prowadnice linkowe znajdujące się w oplocie z poliamidu, dzięki czemu zapewniona zostaje dodatkowa ochrona i jeszcze cichsza praca.

Żaluzje fasadowe Z90HF

Konstrukcja fasadowych żaluzji zewnętrznych Z90 zapobiega wyginaniu się profili lameli i zbyt dużej eksploatacji tasiemek oraz elementów tekstylnych, co zapewnia ich wydajne funkcjonowanie przez wiele lat. Wyjątkowa forma żaluzji Z90 sprawia, że stanowią dokładną osłonę przed światłem. Jednym z ciekawszych modeli są żaluzje fasadowe Z90HF, które zostały uzupełnione specjalnymi spinkami wstrzelonymi w profile lameli, co gwarantuje jeszcze większą efektywność. Cicha praca systemu, sprawność lameli i ich wytrzymałość na najwyższym poziomie to pewność satysfakcji z użytkowania.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych żaluzji fasadowych i wybrania dla siebie idealnego modelu!

Artroll Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019
Nasza strona internetowa używa plików cookies. Jeżeli nie akceptujesz proszę zmień ustawienia swojej przeglądarki.Więcej o tym jakie dane zbieramy w naszej Polityce prywatności i cookies

Projekt i realizacja: MIMAS DESIGN