Nowoczesne rolety to nie tylko efektowny dodatek do wnętrza, ale również praktyczne rozwiązanie, które niestety nie jest wolne od potencjalnych usterek. Mimo imponującej odporności na uszkodzenia codzienna eksploatacja może prowadzić do awarii. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się najczęstszym usterkom rolet i podpowiemy, jak sobie z nimi poradzić.


Dlaczego rolety zewnętrzne mogą przestać działać?

Najczęstszym powodem awarii rolet zewnętrznych jest niepoprawne ich użytkowanie. Kiedy próbujemy siłowo otwierać rolety zimą, gdy pancerz jest przymarznięty, albo obciążamy go dodatkowym ciężarem, możemy spowodować poważne uszkodzenia. Montaż rolety oraz silnika również ma ogromne znaczenie – niewłaściwe podłączenie lub mechaniczne uszkodzenia mogą prowadzić do problemów.

Jakie elementy najczęściej się psują?

Jakie elementy w roletach zewnętrznych najbardziej lubią się psuć? Poniżej przedstawiamy listę 4 najczęstszych usterek – na liście znajdują się m.in. uszkodzenia uchwytów mocujących, uszkodzenia mechanizmu sterującego czy uszkodzenie sznurka, linki lub taśmy zwijacza.

Uszkodzenia związane z długotrwałym użytkowaniem

Czasami awaria powstaje w wyniku zużycia się niektórych elementów. Ślizgacze, wieszaki czy łożyska, które są poddawane stałej eksploatacji, mogą wymagać wymiany. Choć to nieco czasochłonne, wymiana tych elementów nie powinna być problemem, a producenci często oferują dostęp do części zamiennych.

Uszkodzone uchwyty mocujące

Przy podnoszeniu lub opuszczaniu rolety słyszysz hałas? A może roleta wpada w niepokojące drgania? Sprawdź uchwyty mocujące! Uszkodzenie uchwytów czy zaczepów mocujących w roletach to kolejna, niestety dość powszechna usterka. W większości przypadków wynika ona z nadmiernego nacisku, jaki wywiera użytkownik, zwłaszcza podczas zbyt szerokiego otwierania okna, do którego roleta jest zamontowana.
W przypadku uszkodzenia uchwytów konieczna będzie ich wymiana. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których nieświadomie możemy narazić zaczepy na uszkodzenie. Często zdarza się taka awaria, gdy wietrzymy pomieszczenie, kiedy otwieramy okno na oścież lub podczas występującego przeciągu. Ogólnie rzecz biorąc, ta usterka występuje zawsze, gdy nacisk na mechanizm rolety przekracza jego wytrzymałość, co skutkuje pęknięciem mechanizmu.

Warto także przyjrzeć się śrubom – czasem wystarczy je dokręcić. Jeśli jednak zauważysz uszkodzenia mechaniczne, konieczna będzie ich wymiana.

Zepsuty zwijacz, taśma lub linka

Elementy sterujące ręczne, takie jak zwijacz czy taśma, podlegają szybkiemu zużyciu. Usterki wynikają z wad produkcyjnych, błędów montażowych lub nieprawidłowego użytkowania. W zależności od modelu konieczna może być wymiana całego zestawu lub pojedynczego elementu.

Czasami problemem jest także rozpięcie łańcuszka w przypadku żaluzji. W takich sytuacjach naprawa jest zazwyczaj prosta – wystarczy połączyć rozdzielone fragmenty sznurka, co zajmuje zaledwie kilka chwil. Jeśli uszkodzenie występuje około 2-3 cm od miejsca spięcia łańcuszka, możemy skrócić go o ten fragment i zastosować odpowiednią złączkę. Jednakże, gdy uszkodzenie znajduje się wyżej, konieczna będzie wymiana całego sznurka. Zadanie to staje się niezbędne również w przypadku zerwania lub wygięcia elementu na skutek długotrwałego użytkowania osłony bądź zbyt dużego nacisku przy zamykaniu i otwieraniu rolet.

Mechanizm rolety

Usterki dotyczące silnika i elementów sterujących należą do kategorii najdroższych awarii. Mimo że wyjęcie mechanizmu nie jest skomplikowane, warto skontaktować się ze sprawdzonym serwisem rolet. Zepsuty silnik wymaga wymiany, a podłączenie nowego powinno być wykonane przez specjalistę.

Przed demontażem także warto skonsultować się ze specjalistą – może okazać się, że problemem jest zwarcie lub poluzowane kable, dzięki czemu obejdzie się bez konieczności wymiany mechanizmu.

Naprawa rolety – gdzie się zgłosić?

W przypadku awarii rolety masz dwie opcje: spróbować samodzielnej naprawy lub skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Gdy produkt jest jeszcze na gwarancji, zdecydowanie warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Samodzielna naprawa może być skuteczna przy mniejszych usterkach, gdzie wymiana jednego elementu jest wystarczająca, a producent oferuje dostęp do części zamiennych.

Choć usterki rolet są nieuniknione, to możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii. Aby uniknąć takich sytuacji, zadbaj o rolety zewnętrzne. Pamiętaj o prawidłowym użytkowaniu, regularnych przeglądach, a w razie wątpliwości lub poważniejszych usterek, nie wahaj się skonsultować z profesjonalnym serwisem rolet.

Artroll Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019
Nasza strona internetowa używa plików cookies. Jeżeli nie akceptujesz proszę zmień ustawienia swojej przeglądarki.Więcej o tym jakie dane zbieramy w naszej Polityce prywatności i cookies

Projekt i realizacja: MIMAS DESIGN