Wybór odpowiedniej bramy garażowej może wydawać się trudnym zadaniem, zwłaszcza gdy stajemy przed nim po raz pierwszy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów bram, które różnią się nie tylko wyglądem, ale również funkcjonalnością i ceną. Jak więc dokonać wyboru, który spełni nasze oczekiwania? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję.


Rodzaje bram garażowych

Przez lata standardem były bramy rozwierane, jedno- lub dwuskrzydłowe. Następnie dużą popularnością cieszyły się bramy uchylne. Obecnie na pierwsze miejsce wysuwają się bramy segmentowe i rolowane. Mimo to wszystkie te cztery rodzaje bram garażowych są chętnie wykorzystywane, jednak każdy z nich ma swoją specyfikę, zalety i wady. Sprawdź poniżej opisy poszczególnych bram garażowych.

Bramy garażowe skrzydłowe

Bramy garażowe skrzydłowe to najprostsze i najtańsze rozwiązanie spośród bram garażowych. Ich konstrukcja opiera się na jednym lub dwóch skrzydłach otwieranych na zewnątrz garażu, ręcznie lub automatycznie po zainstalowaniu napędu. Charakteryzują się łatwym montażem, dużą bezawaryjnością i szybką naprawą w razie usterki.

Zalety bram skrzydłowych

Główną zaletą bram skrzydłowych jest ich niska cena oraz prostota konstrukcji. Nie zajmują one przestrzeni wewnątrz garażu, co jest korzystne w przypadku małych pomieszczeń. Montaż jest możliwy wyłącznie na płaskim podjeździe.

Wady bram skrzydłowych

Istotną wadą jest konieczność zapewnienia dużej przestrzeni przed garażem, aby umożliwić otwieranie skrzydeł na zewnątrz. Może to uniemożliwić zaparkowanie pojazdu przed bramą. Obsługa ręczna może z czasem stać się uciążliwa, a automatyzacja nie zawsze jest możliwa bez przeróbek. Ponadto konieczne jest regularne usuwanie śniegu i liści z podjazdu, co jest czasochłonne.

Bramy garażowe uchylne

Bramy uchylne stanowią nowocześniejsze rozwiązanie w porównaniu do bram skrzydłowych. Ich konstrukcja polega na uchylaniu się do górnej części garażu i częściowym chowaniu pod sufitem. Aby zapewnić prawidłowe dopasowanie, należy uwzględnić nie tylko szerokość i wysokość, ale również odległość od sufitu i ścian bocznych.
Brama uchylna może być otwierane ręcznie za pomocą klamki lub w wersji automatycznej, którą można również później doposażyć. Wymaga ona mniejszej przestrzeni przed garażem niż bramy skrzydłowe, jednak nadal potrzebują około 1 metra na podjeździe. Dodatkowo podczas otwierania wchodzą w głąb garażu, zajmując część jego przestrzeni.

Zalety bram uchylnych

Nowoczesna konstrukcja umożliwia integrację z systemami smart home oraz zastosowanie innowacyjnych zabezpieczeń antywłamaniowych. Bramy uchylne są dostępne w przeszklonych wersjach oraz w różnorodnych materiałach, kolorach i fakturach.

Wady bram uchylnych

Bramy uchylne są zwykle droższe od bram skrzydłowych, ale tańsze od segmentowych i rolowanych przy podobnych wymiarach oraz parametrach.

Bramy segmentowe

Bramy segmentowe są obecnie najpopularniejszym wyborem do garaży prywatnych, firmowych i przemysłowych. Ich konstrukcja składa się z kilku lub kilkunastu segmentów połączonych zawiasami i uszczelkami, które podczas otwierania „łamią się” i poruszają na rolkach po prowadnicach zamontowanych na ścianach i suficie garażu. Brama garażowa segmentowa unosi się pionowo do góry, a następnie „łamie” się i przesuwa równolegle pod sufitem, gdzie całkowicie się chowa.

Bramy garażowe segmentowe są dostępne w wersji zautomatyzowanej, z możliwością programowania pracy według potrzeb użytkownika, lub z opcją otwierania ręcznego. Ich zaletą jest brak zajmowania przestrzeni na podjeździe i w garażu, poza niewielkim miejscem pod sufitem. Segmenty są połączone uszczelkami, a cała konstrukcja jest zwykle wypełniona pianką poliuretanową, zapewniającą izolację termiczną garażu.

Istnieje również wariant boczny bram segmentowych, w którym konstrukcja otwiera się na bok i chowa przy ścianie, umożliwiając zagospodarowanie przestrzeni pod sufitem. To dobre rozwiązanie dla częstego wchodzenia i wychodzenia z budynku, ponieważ pozwala na wygodne uchylenie drzwi.

Zalety bram segmentowych

 • Nie zajmują przestrzeni na podjeździe ani w garażu, poza niewielkim miejscem pod sufitem.
 • Zapewniają dobrą izolację termiczną dzięki wypełnieniu pianką poliuretanową.
 • Są wygodne w użytkowaniu, z opcją automatyzacji i programowania.
 • Wariant boczny umożliwia zagospodarowanie przestrzeni pod sufitem i wygodne wchodzenie/wychodzenie.
 • Estetyczny i nowoczesny wygląd.

Wady bram segmentowych

 • Wyższy koszt w porównaniu do bram skrzydłowych.
 • Konieczność zapewnienia odpowiedniej przestrzeni nad bramą do jej otwierania.
 • Możliwość wystąpienia usterek w mechanizmie otwierania.
 • Wymagają regularnej konserwacji i serwisowania.

Bramy garażowe rolowane

Bramy rolowane to kolejna opcja, która zyskuje na popularności dzięki swojej funkcjonalności. Konstrukcja opiera się na mechanizmie rolowania, gdzie brama garażowa zwija się w tubę umieszczoną nad otworem garażowym. To idealne rozwiązanie dla małych garaży lub tych, gdzie przestrzeń sufitowa jest już wykorzystana, na przykład przez systemy magazynowania.

Brama garażowa rolowana jest również cenione za wysoki poziom bezpieczeństwa, który oferują, oraz za możliwość zautomatyzowania, co zwiększa komfort użytkowania.

Zalety bram rolowanych

 • Maksymalne oszczędzanie miejsca dzięki zwijaniu skrzydła bramy.
 • Wygoda użytkowania dzięki automatyzacji.

Wady bram rolowanych

 • Montaż skrzynki na wał może być utrudniony ze względu na brak miejsca w garażu lub nad nim, co może zaburzyć estetykę elewacji.
 • Złożony mechanizm utrudniający serwisowanie i zwiększający jego koszty.
 • Gorsza izolacja termiczna w porównaniu do bram segmentowych.

Bramy otwierane ręcznie czy automatycznie?

Każdy rodzaj bramy garażowej, z wyjątkiem niektórych bram skrzydłowych, może być obsługiwany automatycznie za pomocą odpowiedniego napędu. Automatyka bramy garażowej stanowi istotne udogodnienie, zwłaszcza przy regularnym użytkowaniu.

Codzienne wysiadanie z auta, ręczne otwieranie i zamykanie bramy, narażenie na niekorzystne warunki atmosferyczne czy konieczność przerywania rozmów to uciążliwości, które zabierają czas i energię, a także mogą negatywnie wpływać na nastrój. Automatyka bramy garażowej pozwala uniknąć tych niedogodności, zapewniając wygodę i komfort użytkowania.

Aby w pełni skorzystać z zalet automatyzacji, zalecane jest zakupienie bramy garażowej już wyposażonej w napęd. Dzięki temu montaż całego systemu przebiega sprawnie i bez komplikacji.

Automatyka bramy garażowej to rozwiązanie, które znacząco ułatwia codzienne korzystanie z garażu, oszczędzając czas i wysiłek, a także zwiększa bezpieczeństwo i wygodę użytkowników.

Jaka brama garażowa będzie dla Ciebie najlepsza?

Wybór odpowiedniej bramy garażowej zależy przede wszystkim od ilości dostępnej przestrzeni przed garażem i wewnątrz niego.

Jeśli nie musisz oszczędzać miejsca na podjeździe, dobrym rozwiązaniem będą bramy uchylne lub skrzydłowe. Natomiast w przypadku ograniczonej przestrzeni przed garażem, np. na krótkich podjazdach, płytkich posesjach lub gdy potrzebujesz miejsca do zaparkowania dodatkowych pojazdów, zalecane są bramy segmentowe lub rolowane.

Bramy segmentowe i rolowane nie zajmują miejsca na podjeździe, a także pozostawiają dużo wolnej przestrzeni wewnątrz garażu. Umożliwiają one swobodne parkowanie przed garażem i jednoczesne otwieranie/zamykanie bramy bez przeszkód.

Zatem dla maksymalnego wykorzystania dostępnej powierzchni i wygodnego użytkowania, najlepszym wyborem będą bramy segmentowe lub rolowane, zwłaszcza w przypadku wielu zmotoryzowanych użytkowników budynku.

Na co zwrócić uwagę przy zamówieniu bramy garażowej?

Wybór bramy garażowej to ważna decyzja, która będzie miała wpływ nie tylko na wygląd zewnętrzny Twojego domu, ale również na komfort i bezpieczeństwo jego użytkowania. Pamiętaj, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie rozważyć wszystkie dostępne opcje i wybrać taką bramę, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Co jest ważne przy wyborze bramy garażowej? Zwróć przede wszystkim na 3 następujące kwestie:

 • typ otwierania bramy,
 • wymiary i materiał wykonania,
 • izolacja termiczna i bezpieczeństwo.

Typ otwierania bramy

Pierwszym krokiem w wyborze bramy garażowej jest zastanowienie się nad sposobem, w jaki ma się ona otwierać. Najpopularniejsze są bramy uchylne, segmentowe, rolowane oraz skrzydłowe. Każdy z tych typów ma swoje zalety.

Brama garażowa uchylna jest prosta w montażu i obsłudze, ale wymaga przestrzeni przed garażem do otwarcia. Brama segmentowa, dzięki swojej konstrukcji, oszczędza miejsce zarówno przed, jak i wewnątrz garażu, co jest idealnym rozwiązaniem dla mniejszych posesji.

Brama rolowana zajmuje jeszcze mniej miejsca, zwijając się w rolkę nad otworem garażowym, a bramy skrzydłowe dodają elewacji domu niepowtarzalnego charakteru, choć ich instalacja i użytkowanie wymaga więcej przestrzeni.

Wymiary bramy garażowej

Niezależnie od typu, ważne jest, aby dokładnie zmierzyć otwór garażowy i wybrać bramę o odpowiednich wymiarach. Równie istotny jest materiał, z którego brama jest wykonana. Stal, aluminium oraz drewno to najpopularniejsze materiały, z których wykonuje się bramy garażowe. Stal jest trwała i łatwa w utrzymaniu, aluminium charakteryzuje się niską wagą i odpornością na korozję, a drewno dodaje elegancji, ale wymaga regularnej konserwacji.

Bezpieczeństwo i termoizolacyjność bramy garażowej

Jeśli Twój garaż jest częścią domu lub planujesz trzymać w nim wrażliwe na temperaturę przedmioty, warto zastanowić się nad bramą z dobrą izolacją termiczną. Brama garażowa o wysokiej izolacyjności będzie trzymać ciepło w zimie i chłód latem, co może przyczynić się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i klimatyzację.

Ponadto nie zapominaj o bezpieczeństwie. Nowoczesne bramy garażowe są wyposażone w różnego rodzaju zabezpieczenia przed przytrzaśnięciem, systemy antywłamaniowe oraz blokady, które zapobiegają otwarciu bramy przez niepowołane osoby.

Ile kosztuje brama garażowa?

Koszt bramy garażowej zależy od kilku czynników.

 1. Rodzaj bramy garażowej (skrzydłowa, uchylna, segmentowa, rolowana). Za najtańszą uznaje się bramę skrzydłową, a bramę segmentową i rolowaną za najdroższe rozwiązania.
 2. Wymiary bramy – im większa brama, tym wyższy koszt.
 3. Materiał wykonania (stal, aluminium, drewno itp.) oraz dodatkowe opcje jak ocieplenie, przeszklenia, automatyka.
 4. Marka i producent – znane marki są droższe od bram mniej renomowanych firm.
 5. Koszty montażu – montaż profesjonalny jest droższy niż samodzielny, a dodatkowe prace jak np. ciepły montaż podnoszą cenę.

Ogólnie można powiedzieć, że najtańsze są podstawowe bramy skrzydłowe stalowe bez dodatków, a najdroższe duże bramy segmentowe lub rolowane z automatyką, ociepleniem i od renomowanego producenta z profesjonalnym montażem. Ceny wahają się od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy w zależności od powyższych czynników.

 

Artroll Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019
Nasza strona internetowa używa plików cookies. Jeżeli nie akceptujesz proszę zmień ustawienia swojej przeglądarki.Więcej o tym jakie dane zbieramy w naszej Polityce prywatności i cookies

Projekt i realizacja: MIMAS DESIGN