Rolety zewnętrzne pełnią kluczową rolę w ochronie przed słońcem, utratą ciepła i uszkodzeniami mechanicznymi okien. Wybór między roletami natynkowymi a podtynkowymi zawsze zależy od etapu budowy lub stopnia wykończenia budynku. Jednak po zainstalowaniu pojawia się pytanie: jak zamaskować rolety zewnętrzne, by harmonijnie wpisywały się w estetykę elewacji budynku? W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki i kreatywne pomysły na maskowanie rolet zewnętrznych.


Maskowanie rolet zewnętrznych – co warto wiedzieć?

Rolety zewnętrzne dzielą się na natynkowe, widoczne na elewacji, oraz rolety podtynkowe, ukrywane pod tynkiem lub elewacją budynku. Oba rodzaje mają swoje zalety i wady, dlatego wybór zależy od preferencji estetycznych i etapu budowy.

Rolety natynkowe oferują swobodę kolorystyczną i łatwy dostęp do światła, ale mogą ingerować w elewację budynku. Z kolei rolety zewnętrzne podtynkowe gwarantują minimalistyczny wygląd, lecz mogą ograniczać światło przy małych oknach.

Zdecydowanie najpraktyczniejszym i jednocześnie najbardziej estetycznym rozwiązaniem są rolety podtynkowe. Przy odpowiednim przygotowaniu miejsca i umiejętnym wykończeniu, skrzynka, która jest niezbędnym, lecz problematycznym elementem rolety zewnętrznej, może pozostać właściwie niewidoczna. Możliwość zamontowania rolet podtynkowych mają jednak zazwyczaj wyłącznie właściciele nowych budynków. W innym przypadku konieczna byłaby najpierw poważna ingerencja w elewację.

Rolety natynkowe (montowane we wnęce okiennej) mocuje się na starszych budynkach lub kiedy pomysł na ich montaż zbyt późno pojawił się w głowie właściciela. Ich zamaskowanie wymaga więcej zachodu, jednak efekt również może być bardzo ciekawy.

W przypadku rolet natynkowych kluczową kwestią jest odpowiednie dostosowanie ich koloru i formy do otaczającej elewacji, co pozwala stworzyć harmonijną całość i zminimalizować ewentualne ingerencje w wygląd budynku.

Ostateczny wybór między roletami natynkowymi a podtynkowymi zależy więc nie tylko od aspektów praktycznych, ale również od indywidualnych preferencji estetycznych i charakteru samego budynku.

3 sposoby na zamaskowanie rolet zewnętrznych

Gzymsy

Gzymsy to efektowne i często stosowane rozwiązanie do maskowania rolet zewnętrznych. Dostępne w różnych formach i kolorach, dodają elegancji elewacji, jednocześnie ukrywając widoczne elementy rolety. Najczęściej wykonane ze styropianu lub poliuretanu, umożliwiają zamaskowanie skrzynki rolet zewnętrznych, tym samym tworząc elegancką ozdobę okien.
Warto tutaj dodać, że choć gzyms elewacyjny pozwoli Ci skutecznie zamaskować skrzynkę rolet zewnętrznych, to nie jest to odpowiednie rozwiązanie dla każdego rodzaju budynku. W szczególności w przypadku nowoczesnych i minimalistycznych konstrukcji gzymsy mogą wydawać się zbyt efektownym i nieproporcjonalnym elementem, który nie harmonizuje z ogólnym kształtem budynku.

Sztukateria

Sztukateria to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą dodatkowo ozdobić elewację. Wykonane z różnych materiałów, takich jak gips czy poliuretan, stanowią trwałe i dekoracyjne elementy. Dają możliwość wyboru kształtu i koloru, tworząc unikatowy charakter budynku.

Listwy elewacyjne

Styropianowe listwy elewacyjne to nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie na zamaskowanie rolet zewnętrznych. Minimalistyczny design i łatwość montażu przyczyniły się do wzrostu ich popularności. Dodatkowo pokryte tynkiem sztukatorskim są odporne na warunki atmosferyczne.

Czego unikać podczas maskowania rolet zewnętrznych?

Niezależnie od wybranej metody maskowania, warto unikać ingerencji w klapy rewizyjne rolety natynkowej. Systemy minioffsetowe, nadproża czy specjalne systemy integrujące roletę z konstrukcją budynku, to innowacyjne metody maskowania, które nie tylko ukrywają roletę, ale również pozostawiają dostęp do niezbędnych elementów.

Dlaczego dostęp do klapy rewizyjnej jest tak ważny? Roleta zewnętrzna, jak każdy inny mechanizm, może w dowolnym momencie się zaciąć lub zepsuć. Konieczna będzie wtedy naprawa, którą przeprowadza się w skrzynce rolety. Rolety podtynkowe są produkowane w taki sposób, aby do mechanizmu dało się dostać, odczepiając jedynie dolną ściankę obudowy. Skrzynkę otwiera się ruchem klapy w dół, co oznacza, że elewacja nie powinna nachodzić na jej powierzchnię nawet w niewielkim stopniu. W przeciwnym razie, aby dostać się do mechanizmu, konieczne staje się wyburzenie części elewacji. To z kolei niesie za sobą dodatkowe koszty naprawy. Także zasłonięcie prowadnic rolety często utrudnia dostęp do klapy. Właśnie dlatego lepiej tego unikać. W przypadku rolet natynkowych problem jest mniejszy, ze względu na niższy koszt zamaskowania skrzynki oraz ewentualnej naprawy zabudowy. Najlepiej jednak zawsze wybrać takie rozwiązanie, które pozwoli na bezproblemowy dostęp do skrzynki i otwarcie klapy bez uszkadzania elewacji.

Pamiętajmy, że odpowiednia konserwacja i dostępność klapy rewizyjnej to kluczowe elementy utrzymania sprawności rolety zewnętrznej na lata. Bezpieczny dostęp do mechanizmu gwarantuje skuteczną naprawę w przypadku awarii, minimalizując koszty oraz zachowując integralność wnęki okiennej. Warto więc dokładnie przemyśleć wybór metody maskowania, aby jednocześnie chronić roletę i ułatwić ewentualne prace konserwacyjne.

 

Artroll Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019
Nasza strona internetowa używa plików cookies. Jeżeli nie akceptujesz proszę zmień ustawienia swojej przeglądarki.Więcej o tym jakie dane zbieramy w naszej Polityce prywatności i cookies

Projekt i realizacja: MIMAS DESIGN