Zastanawiasz się, jak osłonić balkon w bloku przed słońcem lub spojrzeniami sąsiadów? Czy istnieją skuteczne i estetyczne rozwiązania? Oczywiście! W tym wpisie na bloga podpowiemy Ci, czym warto osłonić balkon, aby zapewnić sobie prywatność i komfort w upalne dni.

Czym osłonić balkon od promieni słonecznych?

Każdy, kto ma przyjemność cieszyć się balkonem, wie, jak wspaniale jest spędzać na nim czas. Przebywanie na świeżym powietrzu niesamowicie relaksuje. Ale co zrobić, gdy promienie słoneczne stają się zbyt uciążliwe? Istnieje kilka skutecznych opcji:

Markizy balkonowe

To doskonałe rozwiązanie na osłonięcie balkonu od słońca. Zaletą markiz jest możliwość zmiany ich ustawienia w czasie dnia, by lepiej chroniły nas przed słońcem. Droższe systemy są dodatkowo wyposażone w sterowanie elektryczne, dzięki czemu możesz dokonywać tych zmian, nie ruszając się z miejsca. Prostsze markizy wymagają użycia korbki, jednak wysiłek niezbędny do tego zabiegu jest niewielki.

Jednym z kluczowych atutów markiz jest ich wszechstronność. Są one dostępne w niezliczonych wariantach kolorystycznych oraz w wielu wzorach. Dzięki temu możesz dobrać markizę, która idealnie wpisze się w aranżację Twojego balkonu, dodając mu nie tylko funkcjonalności, ale i estetyki. W Artroll oferujemy markizy balkonowe Italia. Do wyboru masz trzy wersje markiz typu włoskiego – standardową, w kasecie lub balkonową-poręczową – w różnych wzorach.

Jeżeli posiadasz niewielki balkon, który nie jest osłonięty od góry, to markizy są doskonałym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ mocowane są wyłącznie do ściany, co oznacza, że nie spowodują zmniejszenia powierzchni Twojego balkonu. Możesz cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu, jednocześnie chroniąc się przed palącym słońcem.

Co więcej, dobrej jakości markiza na balkon jest odporna na różne czynniki atmosferyczne oraz zniszczenia spowodowane promieniami UV. To oznacza, że nie musisz martwić się o szybkie zużycie czy blaknięcie kolorów. Markiza posłuży Ci przez wiele długich lat, zapewniając nie tylko komfort, ale i trwałość.

Jeśli chcesz stworzyć na swoim balkonie przyjemne miejsce do wypoczynku, które będzie skutecznie chronione przed słońcem, rozważ zakup markizy balkonowej. Niezależnie od tego, czy wybierzesz prosty model z korbką, czy bardziej zaawansowany z elektrycznym sterowaniem, markiza z pewnością spełni swoją rolę i pozwoli Ci cieszyć się każdą chwilą spędzoną na balkonie.

Parasole przeciwsłoneczne

Parasole to prosty, ale skuteczny sposób na zacienienie balkonu. Jednym z głównych atutów parasoli jest to, że nie wymagają żadnych zmian w konstrukcji balkonu. Ich ustawienie jest niezwykle proste. Wystarczy osadzić parasol na odpowiednim stojaku i rozłożyć go.

Wybierając parasol, zwróć uwagę na jego rozmiar, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość cienia. Pamiętaj, że parasole są przenośne, co oznacza, że możesz je dowolnie ustawiać, w zależności od potrzeb i kąta padania promieni słonecznych.

Warto jednak wiedzieć, że parasol nie zawsze jest odpowiednim rozwiązaniem dla każdego balkonu. W przypadku balkonu o niewielkiej powierzchni może on zajmować cenną przestrzeń i utrudniać swobodne poruszanie się. Szczególną uwagę należy zwrócić na balkony nieosłonięte od góry, które zazwyczaj znajdują się na wysokich piętrach. Tutaj ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie parasola, zwłaszcza w przypadku silniejszego wiatru. Istnieje ryzyko, że wiatr może zerwać parasol ze stojaka, co może być niebezpieczne.

Refleksole

Refleksole to rodzaj specjalnych osłon okiennych, które okazują się niezwykle skutecznym rozwiązaniem na balkonach, szczególnie w miejscach o intensywnym nasłonecznieniu. Stawiając na tę osłonę, możesz znacząco poprawić komfort korzystania z balkonu, a także wpłynąć na zmniejszenie kosztów klimatyzacji lub chłodzenia wewnątrz pomieszczeń.

Jedną z głównych zalet refleksoli jest ich zdolność do znacznego ograniczenia nagrzewania się przestrzeni wewnętrznej. Działają one na zasadzie odbijania promieni słonecznych, dzięki czemu minimalizują nagrzewanie się mebli, podłogi i powierzchni użytkowej balkonu. W rezultacie stworzą przyjemny i chłodny mikroklimat na Twoim balkonie, nawet w upalne dni.

Refleksole są również bardzo praktyczne. Ich regulowany mechanizm pozwala dostosować kąt nachylenia, co umożliwia kontrolę nad ilością wpadającego światła słonecznego. To oznacza, że możesz cieszyć się naturalnym światłem wtedy, gdy chcesz, a jednocześnie zminimalizować nadmiar słońca i upał, gdy to konieczne.

Dodatkowym atutem refleksoli jest ich estetyka. Dostępne są w różnych kolorach i wzorach, co pozwala na dopasowanie ich do stylu aranżacji balkonu. Dzięki temu nie tylko zapewniają komfort termiczny, ale również stanowią element dekoracyjny, nadając balkonowi wyjątkowego charakteru.

Warto podkreślić, że refleksole są stosunkowo łatwe w montażu, a także nie wymagają konieczności ingerencji w konstrukcję balkonu. To rozwiązanie, które może znacząco poprawić jakość Twojego życia na balkonie, czyniąc go bardziej funkcjonalnym i komfortowym miejscem do spędzania czasu. Jeśli więc zależy Ci na stworzeniu przyjemnej i zacienionej przestrzeni na balkonie, refleksole to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę.

Żagle przeciwsłoneczne

Żagle przeciwsłoneczne to nie tylko skuteczna osłona przed nadmiarem słońca, ale także modny i efektowny element aranżacji balkonu. Są one wyjątkowo wszechstronne i pozwalają na tworzenie unikalnych przestrzeni na świeżym powietrzu.

Ten rodzaj osłony balkonu może być zastosowany na dwa różne sposoby. Po pierwsze, możesz zdecydować się na stały montaż żagla przeciwsłonecznego. W takim przypadku zostanie on trwale przymocowany nad balkonem lub tarasem, zapewniając stałą ochronę przed słońcem. Stałe żagle wykonane są z wodoodpornych tkanin, co sprawia, że są trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Jednak należy pamiętać, że ze względu na swoje stałe położenie, nie można zmieniać ich ustawienia w ciągu dnia, co może oznaczać, że nie będą one zapewniały cienia przez cały czas.

Alternatywnie, możesz wybrać opcję żagla przeciwsłonecznego przymocowanego za pomocą linek i opasek zaciskowych. To rozwiązanie daje większą elastyczność, pozwalając na regulację osłony w zależności od aktualnych warunków. Możesz dostosować kąt nachylenia żagla, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość cienia w różnych momentach dnia. Ta opcja jest szczególnie przydatna na balkonach, gdzie zmienny kąt padania promieni słonecznych może być problemem.

Ogromną zaletą żagli przeciwsłonecznych jest także ich aspekt dekoracyjny. Są dostępne w różnych kształtach, kolorach i wzorach, co pozwala na kreatywną aranżację przestrzeni na balkonie. Możesz dostosować żagiel przeciwsłoneczny do stylu i preferencji, co sprawi, że Twój balkon stanie się nie tylko miejscem ochrony przed słońcem, ale również estetycznym elementem Twojego mieszkania.

Pamiętaj jednak, że mimo swoich zalet, żagle przeciwsłoneczne nie są odporne na ekstremalne warunki atmosferyczne, takie jak burze czy silne wiatry. W takich przypadkach zawsze warto je zwinąć, aby uniknąć uszkodzeń. Ostatecznie wybór żagla przeciwsłonecznego to nie tylko praktyczna osłona, ale także szansa na nadanie swojemu balkonowi niepowtarzalnego charakteru.

Osłonięcie balkonu od sąsiadów

Chcesz uniknąć niechcianych spojrzeń sąsiadów lub przechodniów? Oto kilka pomysłów na osłonięcie balkonu.

Zasłony i rolety

Zasłony i rolety balkonowe to nie tylko tradycyjne rozwiązanie, ale także doskonały sposób na zapewnienie sobie prywatności i komfortu na balkonie. Mogą one znacznie poprawić jakość Twojego życia, pozwalając na swobodne korzystanie z tej przestrzeni bez spojrzeń sąsiadów czy przechodniów.

Jeżeli marzysz o jeszcze większej prywatności, zasłony lub rolety mogą osłonić przestrzeń powyżej balustrady balkonu. To rozwiązanie jest nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne, mnogość rozwiązań dostępnych na rynku pozwala dostosować wygląd balkonu do swoich preferencji.

Montaż zasłon i rolet balkonowych jest stosunkowo prosty i zależy od konstrukcji budynku oraz Twoich indywidualnych potrzeb. W przypadku, gdy nad Twoim balkonem znajduje się kolejny balkon, montaż jest zwykle dość łatwy. Wystarczy przymocować karnisz lub prowadnice do rolety do sufitu, a następnie umieścić na nich wybrane osłony.

Jednak w sytuacji, gdy nad balkonem mamy tylko otwartą przestrzeń, montaż rolet może być bardziej wymagający. Może to wymagać zbudowania stałego zadaszenia lub innych konstrukcji wspierających.
Jeśli zasłony tekstylne wydają się bardziej odpowiednim rozwiązaniem, konstrukcję do ich zawieszenia można zbudować na przykład z rurek hydraulicznych, które zostaną zamocowane do barierki balkonu. Alternatywnie, można zastosować stalowe rurki z oczkiem, przez które przeciągniesz stalową linkę z karabinkami, na których zawiesisz zasłony. To prosty, ale skuteczny sposób na stworzenie nie tylko osłony przed słońcem, ale także kameralnej przestrzeni na Twoim balkonie.

Niezależnie od wyboru konkretnego rozwiązania, zasłona czy roleta balkonowa pozwala na dostosowanie balkonu do swoich potrzeb i upodobań, tworząc przyjemne miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Maty do osłonięcia balkonu

Maty do osłonięcia balkonu to niezwykle praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli ci szybko i skutecznie stworzyć komfortową przestrzeń na swoim balkonie. To doskonała opcja, zwłaszcza jeśli zależy Ci na prostocie i oszczędności czasu.

Najlepszym rozwiązaniem na zastosowanie mat do osłonięcia balkonu jest zamocowanie ich do barierki. Balkony w starszym budownictwie często posiadają balustrady z pionowymi płaskownikami lub prętami, co sprawia, że montaż jest jeszcze prostszy. Wystarczy przepleść matę przez te pręty, a następnie zamocować ją na końcach za pomocą sznureczków lub opasek zaciskowych. W ten sposób w kilka chwil stworzysz gotową do użytku osłonę balkonową.

Materiał, z którego wykonana jest mata, ma znaczenie dla jej trwałości i odporności na warunki atmosferyczne. Mata technorattanowa to popularny wybór, ponieważ jest odporna na zmienne warunki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne. Jest też łatwa w utrzymaniu czystości i bardzo trwała. Jeśli zależy Ci na ekologicznych materiałach, warto rozważyć maty z bambusa, wikliny lub trzciny. Warto jednak pamiętać, że takie naturalne materiały mogą wymagać wymiany co kilka lat.

Dodatkowym plusem mat jest ich dostępność w różnych wzorach i kolorach, dzięki czemu aranżacja balkonu może być w pełni dostosowana do Twojego gustu i stylu. Maty do osłonięcia balkonu są więc nie tylko funkcjonalne, ale także pozwalają na dodanie charakteru i osobistego wyrazu Twojej przestrzeni na świeżym powietrzu. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie prostotę, efektywność i możliwość personalizacji swojego balkonu.

Rośliny

Rośliny są nie tylko piękną ozdobą balkonu, ale także skuteczną i naturalną osłoną przed spojrzeniami sąsiadów. Wybór odpowiednich roślin oraz sposób ich rozmieszczenia zależą nie tylko od Twojego gustu, ale także od wielkości Twojego balkonu.

Jeśli masz duży balkon, masz większe pole do popisu. Możesz postawić na duże donice lub zawiesić skrzynki balkonowe, w których będą rosły wysokie rośliny. Na przestronnym balkonie lub tarasie istnieje nawet możliwość posadzenia krzewów bądź niewielkich drzew, które staną się nie tylko osłoną, ale także wniosą do przestrzeni wyjątkowy, przytulny charakter.

W przypadku mniejszych balkonów, na których każdy centymetr przestrzeni jest cenny, warto odpuścić drzewa lub krzewy balkonowe na rzecz roślin pnących, lub zwisających. Skrzynki balkonowe zawieszone na zewnątrz balustrady są idealnym miejscem do umieszczenia takich roślin. Możesz je ustawić w taki sposób, by zarówno zwisały swobodnie, jak i pięły się po rozciągniętych drutach, tworząc naturalny zielony parawan i zapewniając sobie prywatność.

Pamiętaj jednak o regularnym przycinaniu roślin, aby nie przekraczały granic Twojego balkonu i nie zaczynały wchodzić na przestrzeń sąsiadów. Jeśli posiadasz mały balkon, to trawy ozdobne stanowią doskonałe rozwiązanie. Możesz je zasiać w skrzynkach zawieszonych na zewnątrz barierki, szczególnie w dolnej jej części. Gdy urosną, tworzą piękny zielony dywan, który jednocześnie ogranicza widok na Twój balkon, zapewniając Ci prywatność i przytulną atmosferę na świeżym powietrzu. Rośliny na balkonie to nie tylko funkcjonalność, ale także sposób na stworzenie wyjątkowej, naturalnej przestrzeni do wypoczynku.

Pamiętaj, że zasłonięcie balkonu ma ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli mieszkasz na niższych piętrach budynku. Odpowiednia osłona balkonu pozwala Ci cieszyć się swoją przestrzenią na świeżym powietrzu w pełni prywatności i komforcie, bez względu na warunki atmosferyczne. Warto postawić na rozwiązania, które nie tylko zacienią balkon, ale również dodadzą uroku jego aranżacji.

Wybierz odpowiednią osłonę balkonu, dostosowaną do swoich potrzeb oraz stylu balkonu, i ciesz się upalnymi dniami na swoim prywatnym tarasie!

Artroll Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019
Nasza strona internetowa używa plików cookies. Jeżeli nie akceptujesz proszę zmień ustawienia swojej przeglądarki.Więcej o tym jakie dane zbieramy w naszej Polityce prywatności i cookies

Projekt i realizacja: MIMAS DESIGN