Decydując się na zakup rolet zewnętrznych, należy wziąć pod uwagę kilka czynników – przede wszystkim sposób montażu czy sposób sterowania roletami. Rolety zewnętrzne niewątpliwie są praktyczne. Ich podstawowe zalety to:

  • redukcja strat ciepła w mieszkaniu
  • umniejszenie wychładzającego działania wiatru
  • ochrona budynku przed nadmiernym nagrzaniem w trakcie upału
  • zapewnienie prywatności
  • dodatkowa ochrona przeciwwłamaniowa
  • zapewnienie izolacji akustycznej

Rolety zewnętrzne można dobierać już na etapie budowy domu – nie znaczy to jednak, że w późniejszym czasie nie jest to możliwe. Obecnie ceny rolet są o wiele bardziej przystępne cenowo – ci, którzy zrezygnowali z nich kiedyś, dzisiaj z pewnością mogą sobie na to pozwolić.

Rolety – sposób montażu

Istnieją trzy sposoby montażu rolet – jeżeli chcemy montować w stojącym już domu czy w gotowym mieszkaniu. Do wyboru mamy model elewacyjny, model naokienny i model nakładany.

Roleta elewacyjna jest najpopularniejsza. Mocuje się ją do elewacji domu (czyli nie do wnęki okiennej). Prowadnice umieszczane są po bokach wnęki okiennej. Tę roletę przytwierdza się do przegrody kołkami montażowymi, o ile przegroda jest jedno lub trójwarstwowa. Jeżeli mamy do czynienia z przegrodą dwuwarstwową konieczne będą kotwy. Minusem tych rolet jest możliwość pojawienia się wypustek na fasadzie, w których będą zalegać śnieg czy brud.

W modelu naokiennym skrzynka umieszczana jest we wnęce okiennej. Skrzynkę mocuje się pod nadprożem do ramy, prowadnice umieszczane są w profilach okiennych. Ten sposób montażu powoduje, że do wnętrza dociera mniej światła, ponieważ kaseta zajmuje górną cześć okna – ten sposób nie jest zatem zalecany do niewielkich okien. Roleta naokienna może być zwijana prawoskrętnie lub lewoskrętnie. Płaszcz rolety prawoskrętnej, przy rozwijaniu znajduje się w dalszej odległości od szyby – między pancerzem a szybą znajduje się więcej „uwięzionego” powietrza, co daje właściwości izolujące.

Model nakładany jest możliwy wyłącznie przy wymianie okien. W tym modelu kaseta jest całkowicie ukryta w ścianie, natomiast okno musi być niższe niż dotychczas. Skrzynka zostaje umieszczona między ościeżem a górną ramą okienną. Kaseta wewnątrz jest osłonięta za pomocą profili maskujących, a od zewnątrz osłania ją tynk i ocieplenie.

Najprostszy jest montaż rolety elewacyjnej – można go wykonać samodzielnie. Jednak przy inwestycji, jaką są rolety, większość decyduje się na fachowy montaż. Przy innych rodzajach montażu, bez fachowego zespołu raczej się nie obędzie.

Sterowanie roletami

Jakie rolety zewnętrzne wybrać? Do wyboru mamy rolety sterowane ręcznie lub rolety z napędem elektrycznym. Przy sterowaniu ręcznym po wewnętrznej stronie okna umieszcza się zwijacz z taśmą lub linką. Innym sposobem jest zwijanie na korbkę. W przypadku elektrycznego sterowania możemy wybrać – czy chcemy sterować pilotem, czy zainstalować przełączniki na ścianach. Oba rozwiązania mają plusy i minusy – pilot może łatwo się gubić, jednak można sterować roletą z kanapy. Roletami można sterować albo każdą osobno, albo wszystkimi naraz. Rozwiązania z napędami są droższe, ale też o wiele wygodniejsze. Napęd elektryczny rolet można podłączyć do systemu inteligentnego sterowania domem, a także do alarmu.

Artroll Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019
Nasza strona internetowa używa plików cookies. Jeżeli nie akceptujesz proszę zmień ustawienia swojej przeglądarki.Więcej o tym jakie dane zbieramy w naszej Polityce prywatności i cookies

Projekt i realizacja: MIMAS DESIGN