Profile okienne różnią się od siebie materiałem, z którego zostały wykonane. Ma to wpływ na estetykę, ale przede wszystkim na termoizolacyjność całego okna. Jak dobrać odpowiednie profile okienne? Przede wszystkim należy znać styl budynku, a także możliwości finansowe. Następnie należy poznać specyfikację każdego rodzaju ram.

Drewno

Drewniane ramy uważane są za najbardziej ozdobne – są przede wszystkim naturalne – wraz z charakterystycznymi słojami, nadają niepowtarzalny urok lokalowi. Co prawda profile drewniane pomalowane bezbarwnym lakierem nie wszędzie będą pasować, jednak ramę drewnianą sosnową można pomalować na dowolny kolor. Standardowo ramy klejone są z trzech listew. Słoje w drewnie nigdy nie powinny ulec wypaczeniu, ponieważ do ram okiennych wybiera się wyselekcjonowane drewno, które jest suszone i impregnowane. Drewniane ramy wymagają wytrzymałych i sztywnych profili okiennych. Profile o szerokości 68 mm – wąskie, ale mocne, w zupełności wystarczą do okna jednoramowego złożonego z pakietu szyb zespolonych. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno pod względem cenowym, jak i biorąc pod uwagę późniejsze dbanie o okno – do umycia będą dwie powierzchnie szyb, a nie cztery. Kolejną zaletą drewnianych ram jest izolacyjność akustyczna, a także łatwość naprawy w przypadku drobnych uszkodzeń czy wgnieceń. Minusy z kolei to cena nieco wyższa od okien z PVC oraz to, że drewniane ramy należy impregnować przynajmniej raz na pięć lat.

PVC

Profile okienne z PVC, są najbardziej popularne – przede wszystkim ze względu na najniższą cenę. Poza tym dbanie o nie polega tylko i wyłącznie na umyciu od czasu do czasu – nie trzeba ich impregnować ani konserwować.

Profile w oknach PVC składają się z wielu komór, wzmacnianych stalowymi wkładkami (wkładki mogą być też aluminiowe). Komór może być od trzech do ośmiu – im więcej jest komór, tym lepsza jest termoizolacyjność okna. Standardowe są okna składające się z pięciu komór – są nieco tańsze od drewnianych, a parametry mają właściwie te same. Okna z większą liczbą komór są już dużo droższe – współczynnik przenikania ciepła jest o wiele niższy, co wiąże się z lepszą termoizolacyjnością. Minusy są takie, że przez dużą ilość komór nie ma miejsca na profile wzmacniające. W takim układzie, jeżeli już kupujemy droższą ramę, warto także zainwestować w droższą szybę o niskim współczynniku przenikania ciepła. (U nie powinno mieć wartości wyższej niż 0,7 W/m²K).

Profile tworzy się z wysokoudarowego PVC, a także wzmacnia się je stabilizatorami – na przykład kadmowym, co zapobiega utracie koloru. Profile są najczęściej białe lub brązowe, można je jednak barwić lub po prostu okleić – dzięki temu możemy wybrać dowolny kolor.

Minusami ram z PVC jest konieczność częstego mycia – ramy szybko brudzą się i kurzą. Są podatne na porysowania lub zmatowienia od piasku, lub kurzu. Natomiast nie są wrażliwe na słońce czy pogodę.

Włókno szklane

Włókno szklane to inaczej kompozyt poliestrowo szklany. Ramy wykonane z włókna szklanego są droższe niż okna z PVC jednak parametry są na dużo wyższym poziomie – porównywalnie z aluminiowymi. Profile z włókna szklanego pozwalają na umieszczenie szyb o dużej powierzchni nawet jeżeli profile są bardzo wąskie. W kwestii izolacyjności współczynnik przenikania ciepła pozostaje na podobnym poziomie, co przy ramie drewnianej. Dodatkowo włókno szklane zapewnia też izolacyjność akustyczną. Profile z włókna szklanego wykazują bardzo dużą odporność na czynniki mechaniczne i chemiczne. Nie trzeba ich odnawiać i są praktycznie zupełnie niewrażliwe na pogodę.

Aluminium

Ramy wykonane z tego materiału są drogie i raczej nie mają zastosowania w domach jednorodzinnych. Są jednak niezwykle trwałe i eleganckie – stosuje się w budynkach publicznych. Profile aluminiowe wykazują się lekkością oraz wytrzymałością – nadają się nawet do szyb przeciwwłamaniowych, a także do przeszklenia wielkich powierzchni. Termoizolacyjność takich okien będzie jednak niższa, niż przy oknach drewnianych lub z włókna szklanego.

Dostępne są także ramy wykonane z drewna i aluminium – takie rozwiązane to połączenie zalet obu materiałów. Jest to najlepszy wybór, a zarazem najdroższy.

Artroll Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019
Nasza strona internetowa używa plików cookies. Jeżeli nie akceptujesz proszę zmień ustawienia swojej przeglądarki.Więcej o tym jakie dane zbieramy w naszej Polityce prywatności i cookies

Projekt i realizacja: MIMAS DESIGN