Akcesoria do okien dachowych przede wszystkim chronią przed słońcem. Na drugim miejscu pozostaje walor estetyczny – wciąż jednak bardzo ważny. Akcesoria powinny stanowić dekoracyjne uzupełnienie wystroju wnętrza.

Zanim zdecydujemy się na zakup rolet zewnętrznych lub wewnętrznych do okien dachowych, należy dokładnie przemyśleć, co chcemy uzyskać. Czy ma to być ochrona przed nagrzaniem, czy roleta ma mieć właściwości termoizolacyjne, czy ma zapewnić cień, a może powinna spełniać wszystkie te wymagania?

Bez wątpienia pozostaje fakt, że roleta znacznie poprawia komfort użytkowania poddasza. Poddasze jest dosyć specyficznym miejscem. Z jednej strony poddasza mają swój urok. Z drugiej są nieustawne, a żeby wygospodarować w nich więcej przestrzeni pewnie należy liczyć się z większymi kosztami. Na poddaszu może znajdować się całe mieszkanie, a jeżeli mieszkamy w domu jednorodzinnym, można poddasze zaadaptować na dowolne pomieszczenie, na przykład pokój.

Poddasza wymagają dobrych okien oraz akcesoriów, ponieważ są bardziej podatne na wyziębienie w zimę lub zbytnie nagrzanie latem.

Najskuteczniejszą ochronę przed większością czynników zapewnią rolety zewnętrzne ponieważ mają najlepsze właściwości. Niski współczynnik przenikania ciepła zapewni odpowiednią temperaturę zimą. Z kolei latem rolety nie pozwolą na przegrzanie pomieszczenia/mieszkania. Dodatkowo roleta tłumi hałas, zapewnia cień, jeżeli tego potrzebujemy.

Alternatywą dla zewnętrznej osłony może być żaluzja. Nie posiada ona tak dobrych właściwości termoizolacyjnych, jednak dzięki żaluzji o wiele łatwiej jest operować światłem wpadającym do pomieszczenia. Żaluzją operuje się za pomocą łańcuszka. Można ją podnieść całkiem do góry, a jeżeli chcemy ją pozostawić opuszczoną, możemy ustawić lamele pod dowolnym kątem. Dzięki temu żaluzja będzie opuszczona, ale nie zaciemnimy całkiem pomieszczenia.

Kolejną formą zewnętrznej osłony okna dachowego będzie markiza – tkanina w formie siateczki ochroni pomieszczenie przed nadmiernym słońcem. Musimy jednak pamiętać, że jest to osłona sezonowa – zapewnia ochronę latem przed słońcem, zimą jej nie stosujemy.

Akcesoria wewnętrzne

Zamiast lub poza osłonami zewnętrznymi warto zastanowić się nad kupnem osłon wewnętrznych. One również posiadają pewne właściwości, które poprawią komfort naszego życia, choć nie w takim stopniu jak roleta zewnętrzna. Rolety wewnętrzne umożliwiają operowanie światłem, poza tym stanowią dekorację wnętrz. We współczesnych mieszkaniach odchodzi się od standardowych firanek i zasłon właśnie na rzecz rolet.

Najpopularniejsze są obecnie rolety dzień-noc, zwane także żaluzjowymi, ponieważ wyglądają jak roleta, a działają jak żaluzja. W bardzo prosty sposób możemy dzięki nim kontrolować ilość wpadającego światła. Rolety dzień noc szyte są w dwa naprzemienne pasy – na zmianę transparentne i zaciemniające. Wystarczy lekko pociągnąć sznurkiem, by całkowicie zaciemnić lub lekko rozjaśnić pomieszczenie. Roletę można całkowicie unieść o góry lub zatrzymać na dowolnej wysokości okna.

Pozostałe rolety to między innymi standardowe rolety materiałowe. One również są popularne, ze względu na niską cenę. Materiały do rolet dostępne są w różnych kolorach lub wzorach, dzięki czemu łatwo jest wybrać tkaninę pasującą do naszego wnętrza.

Kolejnym ciekawym rodzajem rolet będą rolety rzymskie – piękne wkomponują się w klasyczne lub rustykalne wnętrza. Ich oryginalność polega na tym, że przy podnoszeniu, dół rolety marszczy się tworząc poziome fale. Rolety te na pewno ładnie wkomponują się w klimat poddasza i nadadzą wnętrzu nutę romantyzmu.

Ciekawą osłoną wewnętrzną będą plisy. Mają one wiele zalet. Przede wszystkim można nimi zasłonić dowolny poziom okna. Można je też dowolnie zwijać i rozwijać. Stanowią świetną dekorację wnętrz. Jednakże nie stanowią ochrony przed nagrzaniem czy zimnem. Taki rodzaj osłony jest komfortowy, jednak tylko w połączeniu z roletami zewnętrznymi – zwłaszcza przy oknach dachowych.

Artroll Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019
Nasza strona internetowa używa plików cookies. Jeżeli nie akceptujesz proszę zmień ustawienia swojej przeglądarki.Więcej o tym jakie dane zbieramy w naszej Polityce prywatności i cookies

Projekt i realizacja: MIMAS DESIGN