Podstawowym zadaniem szyby jest dostarczenie światła wewnątrz budynku. Jednak w dzisiejszych czasach producenci prześcigają się we wprowadzaniu nowych technologii. Współcześnie szyba oprócz dostarczania światła, ma zapewniać izolację termiczną, akustyczną, a także ochronę przeciwwłamaniową. Pod względem technicznym, najnowocześniejsze szyby zbliżone są parametrami do ściany budynku. Dostępne są także konstrukcje dwu, a nawet trzyszybowe. Do pakietu zespolonego można dobrać różne rodzaje szyb.

Rodzaje szyb

Jakie wyróżniamy rodzaje szyb? Poniżej krótka lista.

  • Standardowa szyba

Standardowa szyba posiada gładką powierzchnię. Przezroczystość takiej szyby to ponad 80%, co jest niewątpliwą zaletą, minusem natomiast jest niska termoizolacyjność. Współczesna szyba charakteryzuje się wytrzymałością i elastycznością o wiele wyższą od niedawno jeszcze stosowanych okien szklanych. Szyba ta wykonywana jest ze szkła typu „float”.

  • Szyby termoochronne oraz szyby z izolacją akustyczną

Kolejny rodzaj szyby wykonywany jest z materiału typu „thermofloat”. Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem tej szyby jest ochrona ciepła. W pakiecie szyb zespolonych będzie to szyba wewnętrzna. Cała szyba z jednej strony (tej, która znajduje się w środku pakietu szyb) jest napylona cienką warstwą tlenków metali szlachetnych. Szyba ta nie pozwala „uciec” ciepłu wytwarzanemu w przestrzeni domowej na zewnątrz. Dzięki temu straty ciepła są niższe nawet o 30%. Jednocześnie powoduje to zmniejszenie widoczności na zewnątrz, a koszt tej szyby jest wysoki.

Jeżeli zależy nam na izolacyjności akustycznej, potrzebna będzie szyba tłumiąca dźwięki. Taka szyba będzie po prostu znacznie grubsza, a co za tym idzie – cięższa od standardowej. Do produkcji takiej szyby stosuje się szkło hartowane, laminowane lub zwykłe. Popularne w szybach zespolonych jest dobieranie szyby zwykłej o grubości około 4 mm i drugiej, grubszej (około 6 mm). Oczywiście parametry te, wedle życzenia klienta, mogą mieć wyższe wartości. Jednak konieczne będą mocne ramy i zawiasy – koszt całego zestawu wzrasta o kilkanaście procent.

  • Szyby bezpieczne

Bezpieczna szyba – nie jest to szyba antywłamaniowa. Celem tej szyby jest ochrona ludzi w przypadku rozbicia – aby nie doznali poważnych ran. Do jej produkcji używa się szkła hartowanego lub laminowanego. W pierwszym przypadku, przy rozbiciu szyba rozpada się na mnóstwo drobniutkich kawałeczków o nieostrych krawędziach. Szyby laminowane (najpopularniejsze) są klejone żywicą – po ich rozbiciu szyba nadal stanowi jeden element – nie rozpryskuje się na kawałki.

Szyby określone klasą O1, O2 – to szyby chroniące przed zranieniem. Natomiast szyby oznaczone P1, P2 to szyby utrudniające włamanie. Szyby laminowane składają się dwóch tafli szkła oraz folii PVB nałożonej na jedną lub obie strony. Szyby klasy O2, składają się z dwóch tafli o długości 3 mm i posiadają jedną warstwę folii, natomiast szyby P2 również składają się z dwóch tafli o grubości 4 mm i posiadają dwie warstwy folii.

  • Szyby antywłamaniowe

Jeszcze wyższą klasę posiadają szyby antywłamaniowe. Standardowo wykonane są z dwóch tafli o grubości 4 mm oraz posiadają aż 4 warstwy folii ochronnej PVB. Dzięki temu okno jest praktycznie nie do sforsowania – gdyby złodziej próbował je rozbić, powstaną na niej tzw. „pajączki”, jednak szyba się nie rozleci. Posiadanie w domach jednorodzinnych szyb o klasie P3 lub P4 powoduje zmniejszenie składki na towarzystwa ubezpieczeniowe o około 15%. Do szyb antywłamaniowych zaliczamy także szyby kuloodporne lub szyby pancerne.

O tym, w jaki sposób szyba przeciwwłamaniowa oraz roleta przeciwwłamaniowa chronią dom czy mieszkanie pisaliśmy tutaj: https://www.artroll.pl/2019/06/16/okna-z-roletami-i-ich-wklad-w-bezpieczenstwo-domu/

  • Szyby przeciwsłoneczne

              – szyby absorpcyjne (antisol)

Zadaniem tego rodzaju szyb jest ochrona pomieszczenia przed przegrzaniem. Wykonane są ze standardowego szkła typu „float” barwionego w masie. Szyby mogą mieć kolor niebieski, zielony, szary, brązowy. Szyba ta charakteryzuje się niższą przepuszczalnością światła, dodatkowo działa jak kolorowy filtr – może zmienić wygląd pomieszczenia. Właściwością tej szyby jest absorpcja, czyli pochłanianie promieni słonecznych, dzięki czemu pomieszczenie nie nagrzeje się nawet w największe upały.

             – szyby refleksyjne (reflex)

Ta szyba również chroni przed słońcem, ale jest skonstruowana w inny sposób – od strony pomieszczenia szybę okrywa się warstwą tlenków metali szlachetnych, albo nakleja się folię przeciwsłoneczną, która jednocześnie chroni przed stłuczeniem. Zasada działania nie polega na absorpcji jak w powyższym przypadku, ale na odbijaniu promieni słonecznych. Poza tym, że warstwa refleksyjna działa jak lustro, to zaciemnia widok do wnętrza pomieszczenia. Szyby te również dostępne są w kolorach, jak powyżej, dodatkowo może to być też szyba bezbarwna.

Dostępne są również szyby ornamentowe – ich powierzchnia nie jest gładka. Takie szyby pełnią funkcję dekoracyjną. Ostatni rodzaj szyb to szyby samooczyszczające – dzięki specjalnej powłoce, która rozkłada brud i zanieczyszczenia organiczne, szyby wystarczy myć raz na rok i to tylko za pomocą wody. Woda rozpłynie się na powierzchni szyby i szybko odparuje, nie pozostawiając żadnych smug i zacieków.

Zamów okna w Artroll

Nasza firma, zajmująca się montażem i sprzedażą okien, poleca okna zespolone dwu i trzyszybowe. Nasze biura mieszczą się w miejscowościach Bielsko-Biała oraz Czechowice-Dziedzice. Z naszą ofertą szyb zespolonych, mogą się Państwo zapoznać na stronie: https://www.artroll.pl/oferta/okna/

Artroll Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019
Nasza strona internetowa używa plików cookies. Jeżeli nie akceptujesz proszę zmień ustawienia swojej przeglądarki.Więcej o tym jakie dane zbieramy w naszej Polityce prywatności i cookies

Projekt i realizacja: MIMAS DESIGN