Nowoczesne okna to okna energooszczędne – czyli takie, które ograniczą koszty ogrzewania w sezonie zimowym, a także pozwolą na wykorzystanie energii z zewnątrz we właściwy sposób.

Okna mają stanowić ochronę, przed utratą ciepła. Aby wybrać okna, które skutecznie ochronią nas przed utratą ciepła, należy wiedzieć jaki jest współczynnik przenikania ciepła U. Zasada jest prosta – im niższą wartość posiada ten współczynnik, tym lepiej. Standardowe okna posiadają współczynnik ok. 1,5 W/m2K. Jednak profesjonaliści wciąż szukają rozwiązań, które pozwoliłyby jeszcze bardziej zaniżyć wartość owego współczynnika. Na przykład, wartość współczynnika U w zespolonych oknach DAKO wynosi 1,0 W/m2K. Okna te dostępne są w naszej ofercie https://www.artroll.pl/oferta/okna/. Są to okna nowoczesne, pozwalają na oszczędność, służą też bezpieczeństwu domu. Okna te montowaliśmy w miejscowościach jak Bielsko-Biała, Tychy i inne.

Jakie jeszcze korzyści wynikają z posiadania energooszczędnych okien?

Okna energooszczędne pozwalają na właściwe wykorzystanie światłą zarówno naturalnego, jak i sztucznego. Posiadanie dużych okien, usytuowanych na południowej lub zachodniej stronie domu, pozwoli na pozyskanie ciepła słonecznego nawet zimą. Oczywiście zbyt silnie nasłonecznienie też nie jest wskazane – dlatego warto pomyśleć zarówno o zewnętrznych, jak i wewnętrznych osłonach okiennych, dla pełnej ochrony w każdym aspekcie – czy to przed nadmiernym zimnem, czy ciepłem.

okno – montaż w Bielsku

Okno – montaż w Bielsku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okna – szkła

Wracając do okien, ważne jest rodzaj szklenia. W oknach nowoczesnych stosuje się pakiety szyb zespolonych (przykład takich okien, został podany powyżej). Standardowo pakiet taki składa się z dwóch szyb o grubości około 4 mm. Przestrzeń między obiema szybami wynosi 16 mm. Wypełnia się ją argonem. Argon to gaz o właściwościach termoizolacyjnych – dzięki zastosowaniu argonu, przewodnictwo cieplne szyby jest niższe o około 33%.

Istnieją także okna energooszczędne w pakietach trzyszybowych – jeżeli przestrzeń między szybami wynosi też około 16 mm, współczynnik U wynosi tylko 0,5 W/m2K.

Ochrona ciepła, a profile okienne

Poniżej krótki opis najpopularniejszych profili – PCV, drewnianych i aluminiowych.

1. Profile PVC

Wykonane są z polichlorku winylu. Nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych – wystarczy je od czasu do czasu umyć. Charakteryzują się komorową budową, co zwiększa termoizolacyjność i sztywność. W niektórych komorach znajdują się stalowe wkładki, zapewniając dodatkowe usztywnienie. W kwestii termoizolacyjności, zasada jest taka: im więcej komór, tym większa termoizolacja.

Małym mankamentem może być wrażliwość na wysoką temperaturę i słońce, co powoduje żółknięcie bieli czy odbarwianie profili kolorowych. Jednak profesjonalni producenci, uszlachetniają materiał na profil, dzięki czemu jest on o wiele odporniejszy.

Energooszczędne profile, to profile plastikowe o liczbie komór 6-8. Zwiększa się w nich ścianki, by zmniejszyć ilość wkładek. Poza tym zastępuje się wkładki stalowe wkładkami poliestrowo-szklanymi, które mają większą termoizolacyjność (wkładki stalowe dobrze przewodzą ciepło, co nie jest korzystne dla termoizolacyjności). Dodatkowo wkładki również są wypełniane pianką poliuretanową.

2. Profile drewniane

Wytwarzane są za pomocą specjalistycznej technologii – selekcjonowane klejone warstwowo krawędziaki. Zabieg ten sprawia, że profile są odporne na wilgoć. Standardowo do profili używa się drewna sosnowego lub meranti. Rzadziej – drewno z dębu czy egzotyczne.

Struktura drewna nie jest jednolita, dlatego drewno pokrywa się kilkoma warstwami ochronnymi (na przykład rozcieńczonym akrylem), by zapobiec pęknięciom. Powłoka ochronna zabezpiecza przed czynnikami pogodowymi, a także nadaje pożądany kolor. Jednak należy zadbać o konserwację profili drewnianych, przynajmniej raz na 5 lat.

W kwestii izolacyjności termicznej, w profilach drewnianych zależy to od doboru odpowiedniego rodzaju drewna. Powinno być to drewno miękkie jak na przykład sosnowe. W celu poprawy termoizolacyjności środkową część ramy wypełnia się materiałem termoizolacyjnym, a w miejscach połączeń ramy, stosuje się kontrprofile.

3. Profile aluminiowe

Są trwalsze od poprzednich, ale też droższe. Umożliwiają one budowę o wiele większych przeszkleń. Coraz częściej wykorzystywane są w nowoczesnym budownictwie dla wielu rodzin. Prywatne osoby rzadko się na nie decydują.

Do mieszkań i domów stosuje się tylko profile „ciepłe”. Mają one budowę komorową i wyposażone są we wkładki termiczne poliamidowe. Nieocieplone profile aluminiowe stosuje się tylko w ogrodach zimowych.

Istnieją jeszcze inne profile – na przykład kompozytowe. Ten rodzaj jednak jest mało popularny w Polsce, ponieważ cena jest wysoka. Profile kompozytowe tworzone są z włókna szklanego i żywicy poliestrowej. Takie połączenie zapewnia, zarówno wysoki poziom termoizolacji, jak i wytrzymałość mechaniczną. Inne zalety tych profili, to odporność na zmiany pogody. Dodatkowo profile te są węższe, dzięki czemu większa jest powierzchnia szyby.

Artroll Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019
Nasza strona internetowa używa plików cookies. Jeżeli nie akceptujesz proszę zmień ustawienia swojej przeglądarki.Więcej o tym jakie dane zbieramy w naszej Polityce prywatności i cookies

Projekt i realizacja: MIMAS DESIGN