Tradycyjnym sposobem dekorowania okien i ochrony przed słońcem są firanki i zasłony. Jednak obecnie istnieje znacznie więcej możliwości – rolety czy żaluzje to nowoczesne osłony okienne, przy tym bardziej gustowne i efektywne. Co prawda, najlepiej przed słońcem chronią rolety zewnętrzne, jednakże celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie możliwości osłon wewnętrznych, które chronią przed blaskiem słońca i stanowią funkcję dekoracyjną.

Rodzaje nowoczesnych osłon okiennych i ich opis:

1. Rolety – rodzaje rolet, sposób montażu

Najbardziej znanym i popularnym rozwiązaniem są rolety – ich konstrukcja polega na tym, że materiał rolowany jest na wałku przymocowanym do górnej ramy okna. Maksymalna szerokość rolety wewnętrznej to 3m. Rozwijana jest za pomocą łańcuszka. Samohamujący mechanizm pozwala na zatrzymanie rolety na dowolnej wysokości okna.

Rolety wewnętrzne różnią się, w zależności od sposobu montowania:

1.1. Rolety wolnowiszące – przytwierdza się je do ściany, sufitu bądź ramy okna. Oprócz ochrony przed słońcem rolety spełniają funkcje dekoracyjne, zamiast np. zasłony

1.2. Rolety w kasecie – z prowadnicami. Materiał zwija się do eleganckiej kasety, którą przykręca się do ramy okna, a prowadnice przykleja się do listwy szybowej. Innym sposobem jest przyklejenie całej rolety do skrzydła okna. Obie metody pozwalają na dowolne uchylenie okna z opuszczoną roletą.

Najprostsze rolety materiałowe dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, gładkie lub ze wzorami, o różnej grubości i różnym stopniu zaciemnienia. Nowym i popularnym rozwiązaniem są rolety dzień-noc, które pięknie prezentują się w oknach – ich materiał składa się z naprzemiennych pasów zaciemniających i przezroczystych, dzięki czemu za pomocą lekkiego pociągnięcia łańcuszka możemy rozjaśnić lub zaciemnić pomieszczenie. Działanie rolet dzień-noc można porównać do działania żaluzji. Rolety dzień-noc to nowoczesne osłony okienne, które komponują się z modernistycznym wystrojem pomieszczeń. Ich przymocowanie do okna jest bezinwazyjne – można je zawiesić na ramie okna, za pomocą uchwytów – nie trzeba zatem przewiercać ramy okna. Można je też zamontować do ściany lub sufitu.

Kolejną osłoną wewnętrzną będą rolety rzymskie. Wyglądają bardzo efektownie – podczas ich zwijania materiał na dole układa się w poziome „fałdy”, natomiast po całkowitym opuszczeniu roleta jest gładka.

2. Zasłony panelowe

Optymalnym rozwiązaniem dla dużych powierzchni szklanych, na przykład okien balkonowych czy tarasowych będą zasłony panelowe. Zbudowane są z kilku paneli zamocowanych na szynie, dzięki czemu mogą poruszać się w prawo lub lewo. Panele można dowolnie dobierać pod względem wzoru i koloru, dzięki czemu można tworzyć ciekawe aranżacje.

osłony wewnętrzne3. Plisy

Innym rodzajem nowoczesnych, komfortowych osłon okiennych są plisy czy innymi słowy: rolety plisowane. Zdecydowanym plusem plis jest to, że możemy nią zasłonić dowolny fragment okna: na przykład, możemy zasłonić dół, a górę pozostawić odsłoniętą. Konstrukcja plisy to dwie poziome belki, wzdłuż których przesuwa się splisowaną tkaninę. Tkanina może być skonstruowana z dwóch rodzajów materiałów, na przykład zaciemniającego i dekoracyjnego. Plisy to idealne rozwiązanie dla okien nietypowych, jak trapezowe czy łukowe, lub wszędzie tam, gdzie montaż tradycyjnych rolet jest z jakichś względów niemożliwy.

Plisy są komfortowe, gdyż dzięki nim można manipulować poziomem nasłonecznienia. Dostępne są w wielu różnie stonowanych barwach – odpowiednio dobrany kolor do wystroju wnętrza, sprawi, że plisy z pewnością będą się pięknie prezentować.

 

4. Żaluzje

Żaluzje to skuteczna ochrona przed nadmiernym światłem z zewnątrz – dzięki ich konstrukcji można precyzyjne regulować kierunek przepływu światła. Z tego względu żaluzje są praktyczniejsze od rolet.

Główny element żaluzji to drewniane lub aluminiowe lamele, które przykręca się do ramy okna. Żaluzje to optymalne rozwiązanie, by przysłonić całą okienną wnękę lub, na przykład przeszklone ściany. Odpowiednie zainstalowanie żyłek przy żaluzji, daje możliwość uchylania okna, bez zmian pozycji żaluzji. Interesującą możliwością jest instalacja żaluzji między szybami w pakietach dwuszybowych.

Żaluzje drewniane – montaż żaluzji jest inwazyjny, ponieważ wieszaki trzeba na stałe przymocować do ramy okna. Żaluzje drewniane są ciężkie, a poszczególne elementy dosyć grube, w związku z czym osłona może zajmować ok.20% wysokości okna, co z kolei zmniejszy ilość światła wpuszczanego do domu. Żaluzji drewnianych należy się wystrzegać w pomieszczeniach narażonych na nadmierną wilgoć jak łazienka, pralnia itp. Tego typu osłony wewnętrzne czyści się za pomocą małego odkurzacza lub specjalistycznych środków.

Żaluzje aluminiowe – to alternatywne rozwiązanie dla żaluzji drewnianych. Są odporne na wilgoć, więc sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Również te żaluzje, za pomocą odpowiednich żyłek utrzymają się przy uchylonej szybie. Są dużo lżejsze od drewnianych, zatem ich montaż można wykonać bezinwazyjnie, poprzez zamocowanie do listwy przyszybowej. Można je myć wodą z dodatkiem środka czyszczącego.

Artroll Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019
Nasza strona internetowa używa plików cookies. Jeżeli nie akceptujesz proszę zmień ustawienia swojej przeglądarki.Więcej o tym jakie dane zbieramy w naszej Polityce prywatności i cookies

Projekt i realizacja: MIMAS DESIGN