Według statystyk Komendy Stołecznej Policji, statystyki włamań, kradzieży czy bójek spadły w ciągu lat 2005 – 2015. Jednak wciąż na najwyższym poziomie utrzymują się: „kradzież cudzej rzeczy”, a zaraz za tym: „kradzież z włamaniem”.

Mimo, że statystyki są o wiele niższe, kradzież z włamaniem to wciąż nagminne postępowanie. Złodzieje włamują się do obiektów handlowych, salonów, sklepów, a także do posesji. Między innymi, niecały rok temu włamano się do domu pod Warszawą – straty właściciela oszacowano na 5 milionów złotych.

Ochrona domu przed włamywaczem – czy warto?

Według znanego powiedzenia „przezorny zawsze ubezpieczony” warto zadbać o to, by jak najlepiej zabezpieczyć swój dom przed złodziejami. Oczywiście prawdą jest, że złodzieje będą w stanie pokonać zabezpieczenia – jednak czym więcej zabezpieczeń, tym więcej czasu musi stracić złodziej, a więc jest bardziej narażony na złapanie. Policja również wypowiada się w tej sprawie – według nich nawet najlepsze systemy alarmowe, nie zapewnią 100% skuteczności, kiedy złodziej ma dużo czasu. Jednak maksymalne zabezpieczenia domów często zniechęcają do prób włamania.

W niniejszym artykule podpowiemy, jaką rolę w zabezpieczeniu swego domostwa odgrywają okna z roletami.

Praktyczna ochrona domu

Praktyczny i skuteczny sposób, by powstrzymać potencjalnych włamywaczy to: dobre okucia okienne, pakiety szybowe w oknach dodatkowo wzmocnione roletami, które podłączyć można do systemu alarmowego. Jak to działa w praktyce?

Włamanie się do domu zabezpieczonego antywłamaniowymi oknami z roletą podpiętą do systemu alarmowego wymaga specjalistycznego sprzętu. Okna i rolety podpina się za pomocą specjalnych czujników powiązanych z okuciem okiennym, dzięki czemu po uzbrojeniu alarmu zostaje on uruchomiony przy każdym poruszeniu okna. Inną korzyścią podpięcia okien i rolet do alarmu jest to, że podczas długiej nieobecności właściciela, specjalnie zaprogramowane rolety będą imitować jego pobyt w domu, co również ma duży wpływ na odstraszenie potencjalnego włamywacza.

Mechanizm bezpieczeństwa w roletach – jak to działa?

Gdyby złodziejowi udało się jednak pokonać alarm, kolejną przeszkodą będzie roleta. Rolety, w zależności od rodzaju można wzmocnić dodatkowymi elementami zabezpieczającymi. Między innymi rolety z napędem elektrycznym posiadają wieszaki blokujące. Znajdują się one w skrzynce, a ich działanie polega na sztywnym połączeniu wału napędowego i pancerza rolety, w związku z czym, podważenie czy podniesienie rolety z zewnątrz nie jest możliwe.

W roletach manualnych są dwie możliwości zastosowania zabezpieczenia. Pierwszy z nich to rygiel automatyczny – rygle umieszczone w dolnej listwie samoczynnie blokują się w prowadnicach podczas zamykania rolety. Konstrukcja mechanizmu pozwala na podniesienie rolety wyłącznie od strony napędowej. Od zewnętrznej strony uniesienie rolety jest niemożliwe. Innym rozwiązaniem dodatkowego zabezpieczenia rolety jest zamek baskwilowy. Również umieszczony jest w dolnej listwie – jego zasada działania jest identyczna, jak w poprzednim przypadku, jednak obsługuje się go ręcznie przy pomocy klucza.

Mechanizm bezpieczeństwa w oknach – jak to działa?

Według doniesień policyjnych większość włamań odbywa się poprzez mało kunsztowne wybicie szyby. Jednak dobry pakiet okienny sprawi, że samo okno może okazać się barierą nie do pokonania.

Aby zwiększyć ochronę domostwa, coraz częściej stosuje się pakiety dwuszybowe lub trzyszybowe. Szyby w jednym oknie mogą być różnego rodzaju – zaleca się, aby przynajmniej zewnętrzna szyba w pakiecie była wykonana ze szkła laminowanego – polega ono na sklejeniu kilku warstw szkła poprzez specjalną folię. Taka szyba jest praktycznie nie do sforsowania, a nawet jeżeli komuś uda się ją rozbić, szyba się nie rozpadnie.

Równie istotną rolę w bezpieczeństwie odgrywają okucia okienne, a także klamka. Dostępne są okucia wyposażone w tzw. „grzybki antywyważeniowe”, które – połączone z zaczepami na całym obwodzie, jak sama nazwa wskazuje, nie pozwalają na wyważenie okna. Jeżeli chodzi o klamki, wyposażone są one w specjalne płytki, niepozwalające na ich rozwiercenie. Warto też rozważyć klamki z kluczykiem – przekręcenie kluczyka oznacza przesunięcie wałków ryglujących na właściwe miejsce, co z kolei uniemożliwia jakiekolwiek manipulacje przy klamce.

Na rolety antywłamaniowe bardzo często decydują się mieszkańcy Śląska – nawet w mniejszych miejscowościach właściciele domów coraz częściej kupują antywłamaniowe rolety. Bielsko-Biała, Cieszyn czy Czechowice, to przykłady miejscowości gdzie tego typu okna i rolety są zakładane, jednak takie mechanizmy powoli upowszechniają się na całym Śląsku, zarówno w domach prywatnych, jak i w sklepach, zakładach czy innych placówkach.

Artroll Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019
Nasza strona internetowa używa plików cookies. Jeżeli nie akceptujesz proszę zmień ustawienia swojej przeglądarki.Więcej o tym jakie dane zbieramy w naszej Polityce prywatności i cookies

Projekt i realizacja: MIMAS DESIGN