W przypadku posiadaniu tarasu wysuniętego na stronę południową, południowo-zachodnią, czy południowo-wschodnią, markiza to praktyczna przesłona, która ochroni przed słońcem w upalne dni. Jednak kupno czy montaż markizy rodzi wiele wątpliwości. W niniejszym artykule zawarte zostaną cenne porady, które z pewnością je rozwieją.

Przebywanie na tarasie, położonym na południowej stronie, w upalne dni bywa nie do wytrzymania. Markiza na taras z pewnością rozwiąże ten problem, jednak warto zastanowić się nad markizą, która przesłoni taras częściowo, a nie w całości. W ten sposób pozostawiony zostanie wybór pomiędzy przyjemnym cieniem a możliwością, na przykład, opalania się w słońcu. Przed wyborem markizy, warto zaobserwować, w jaki sposób padają cienie na tarasie – jeżeli fragment tarasu pozostaje cały czas, lub większość dnia w cieniu, nie jest konieczne montowanie w tym miejscu markizy. Markiza zapewnia cień zarówno na tarasie, jak i osłania wnętrze domu.

Chcąc kupić i zamontować markizę, należy skorzystać z pomocy ekspertów, którzy doradzą w techniczny sposób, jaką wybrać markizę i jaki dobrać rozmiar – warto wybrać usługi firmy, zapewniającej bezpłatny pomiar i wycenę.

Rozmiary markizy

Przy dobieraniu markizy, należy pamiętać, że ma ona pewne wymagania konstrukcyjne, które muszą zostać zachowane, aby markiza się nie złamała. Jakie to wymogi? Na przykład, jeżeli kąt nachylenia markizy to 4 stopnie, jej długość musi być 0,5 metra mniejsza niż jej szerokość. Zatem posiadając taras szeroki na 4,5 metra, o długości 3,5 metra, wyciąg markizy (czyli długość od ściany do krawędzi markizy) powinien wynosić 4 metry.

Niestandardowe konstrukcje markiz, na przykład wyciąg równy szerokości jest możliwy, wiąże się to jednak z dużymi kosztami, a nie każda firma się tego podejmie. Markiza ma być przede wszystkim bezpieczna, a użytkownik musi mieć pewność, że markiza nie złamie się, ani nie opadnie. Taką gwarancję daje odpowiednio zachowane proporcje. W standardzie szerokość markizy może wynosić od 1 do 14 metrów, a długość od 1,5 – 10 metrów.

Jak już było wspomniane, markiza musi być bezpieczna, materiał dobrze naciągnięty, w związku z tym należy też zadbać o stabilizację. Dlatego, kolejny wymóg w markizach to odpowiednia ilość par ramion do szerokości. Na przykład, przy szerokości powyżej 9 metrów, markiza winna posiadać 4 pary ramion.

Markiza w kasecie?

Przy doborze markizy, znaczenie ma również to, w jaki sposób będzie ona zwijana. Możliwości są 3: kaseta, półkaseta, lub brak. Popularnym jednak rozwiązaniem jest pełna kaseta – chroni ona markizę przed wszelkimi czynnikami pogodowymi jak wiatr, deszcz czy śnieg. Cena markizy w kasecie jest wyższa, jednak markizę bez kasety należy co zimę demontować.

Montaż markizy

Montaż markizy można wykonać na trzy sposoby. Najprostszy z nich to przymocowanie markizy do krokwi dachowej, za pomocą wkrętów do drewna. Nieco trudniejsze już będzie mocowanie do nadproża lub balkonu – nie obędzie się bez specjalistycznych dybli, które trzeba osadzić w długich otworach. Najtrudniejszy montaż to montaż do ścian zewnętrznych. Ten rodzaj montażu nie zawsze jest możliwy – zależy od tego, z czego zbudowana jest ściana. W tym przypadku konieczne są kotwy chemiczne i kołki dystansowe.

Nikt nie powinien próbować samodzielnie zamontować markizy. Najbardziej popularne markizy ważą około 50 kilogramów. W montażu powinny brać udział przynajmniej dwie osoby. Najlepszym wyjściem będzie jednak powierzenie tego zadania profesjonalistom, by mieć pewność, że wszystko jest “dopięte na ostatni guzik”.

Napęd elektryczny czy sterowanie ręczne?

Ostatnią kwestią poruszoną w niniejszym artykule będzie kwestia napędu – to czy wybrać napęd elektryczny, czy jednak na korbkę, to jedna z częstszych wątpliwości potencjalnych nabywców markiz. Napęd elektryczny jest z pewnością o wiele wygodniejszy – można sterować roletą, za pomocą jednego przycisku. Przede wszystkim, jednak napęd elektryczny daje możliwość zastosowania czujnika pogodowego. Na jakiej zasadzie działa taki czujnik? Polega to na tym, że markiza samoczynnie zwija się do kasety, gdy, na przykład nagle zerwie się silny wiatr i rozwija, gdy jest słońce. Jest to o tyle wygodne, że będąc na kawie u sąsiada, użytkownik nie musi szybko wracać do domu, gdy zacznie silnie wiać. Materiał zwinie się automatycznie, a gdy znów zaświeci słońce i przestanie wiać – rozwinie się.

Markiza – rzecz kłopotliwa?

Często potencjalni nabywcy markiz, zastanawiają się, czy markiza, zamiast ułatwić, utrudni im życie – bo trzeba o to dbać, ciężko się myje, tkanina może wypłowieć, części trzeba oliwić itd. Czy faktycznie markiza jest taka kłopotliwa w użytkowaniu? Jak zadbać o markizę? Tego typu wątpliwości wyjaśnione są innym artykule na naszym blogu: https://www.artroll.pl/markiza-jak-o-nia-zadbac/. Zapraszamy! ????

Artroll Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019
Nasza strona internetowa używa plików cookies. Jeżeli nie akceptujesz proszę zmień ustawienia swojej przeglądarki.Więcej o tym jakie dane zbieramy w naszej Polityce prywatności i cookies

Projekt i realizacja: MIMAS DESIGN