Jak było wspomniane w poprzednim wpisie, osoby, które chciałyby kupić markizę, często zastanawiają się czy nie sprawi im to więcej kłopotu, niż pożytku. Przede wszystkim markiza zawiera elementy, które należy regularnie czyścić i o nie zadbać. Poza tym przedmiotem troski jest także sposób czyszczeia – powszechnie uważa się, że markiza szybko kurzy się i brudzi, a materiał jest trudny do mycia. W ostateczności nabywcy martwią się, że materiał szybko wypłowieje na słońcu i nie będzie się prezentował tak pięknie jak w dniu nabycia.

Nawiązując do tytułu, w dzisiejszym artykule, opisane zostaną sposoby dbania o markizę w sposób całościowy. Niniejszy tekst udowodni również, że markiza wbrew pozorom nie jest kłopotliwa i łatwo o nią dbać.

Jak zadbać o markizy?

Markiza nieustannie narażona jest na obciążanie spowodowane przez czynniki pogodowe, jak na przykład silny wiatr. W związku z tym konserwacja jest konieczna. Jednakże konserwacja markizy nie jest uciążliwa – wystarczy raz na jakiś czas, regularnie sprawdzać czy nic się nie poluzowało – jeżeli tak to dokręcić. Jeżeli słychać skrzypienie – należy sprawdzić czy części są naoliwione. Raz w roku warto nasmarować wszelkie ruchome części, jak przeguby i łańcuchy. Nie jest to zabieg konieczny, jednak wykonując go, zapobiega się późniejszym kłopotom, jak poluzowanie części, a w efekcie załamanie całej markizy. Dokonując zakupu markizy, warto szczegółowo dopytać sprzedającego, jak powinna wyglądać konserwacja danego modelu. Standardowo informacje dotyczące konserwacji, winny być zawarte w karcie gwarancyjnej danego produktu.

Wypłowiały materiał

Markiza jest po to, by chronić użytkowników przed słońcem, w związku z czym, materiał jest wciąż narażany na działanie promieni słonecznych. Stąd też bierze się powszechny stereotyp, że tkanina płowieje. Jednak tkanina na markizę jest produkowana, ze specjalnego materiału – tkaniny poliestrowej, która z kolei zabezpieczona jest lakierem akrylowym lub wykonuje się tkaniny z materiału akrylowego i impregnuje się je.

Dzięki temu markizy są odporne na działanie promieni słonecznych. Popularne markizy, to markizy gładkie, lub w dwukolorowe pasy. Gładkie prezentują się lepiej w nowoczesnych stylach, jednak na tkaninach dwukolorowych zabrudzenia są mniej widoczne.

Czyszczenie markizy

Wbrew pozorom, nie jest to trudne zajęcie. Na lekkie zabrudzenia wystarczy lekko zwilżona gąbka z dodatkiem delikatnych środków czyszczących. Markizę wystarczy umyć raz do roku. Warto dobrać taki kolor, na którym zabrudzenia nie będą widoczne, lub wybrać markizę dwukolorową. Jeżeli markiza będzie mocno ubrudzona, można zdjąć materiał ze stelażu i umyć w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego środka piorącego. Innym sposobem na umycie markizy, jest użycie myjki ciśnieniowej.

Należy pamiętać, by nigdy nie zwijać mokrej markizy – dopóki całkowicie nie wyschnie.

Przykłady markizy, zamontowanej w miastach: Bielsko-Biała oraz Tychy, można zobaczyć tutaj: https://www.artroll.pl/realizacje-markizy/

Artroll Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019
Nasza strona internetowa używa plików cookies. Jeżeli nie akceptujesz proszę zmień ustawienia swojej przeglądarki.Więcej o tym jakie dane zbieramy w naszej Polityce prywatności i cookies

Projekt i realizacja: MIMAS DESIGN